یک جامعه با هدف آموزش آنلاین

سلام

داستان شکل‌گیری AD Bioinformatics برمی گرده به پاییز سال 1398 که من، میلاد عیدی، بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد رشته ژنتیک انسانی از دانشگاه تربیت مدرس، برای به اشتراک گذاشتن مهارتی که دریکی از حوزه‌های بیکران بیوانفورماتیک پیدا کرده بودم، اقدام به ضبط یک دوره رایگان از مراحل عمومی آنالیز داده‌های توالی یابی نسل بعد (Next-Generation Sequencing) کردم. ویدئوها را در سایت‌هایی مثل یوتیوب و آپارات به اشتراک گذاشتم و همچنین در یک کانال و گروه تلگرامی هم اقدام به رفع اشکال برای علاقه‌مندان به این حوزه کردم. حدود یک سال از فعالیت و اشتراک‌گذاری ویدئوها در سایت‌های عمومی گذشت و با توجه به شیوه نوینی که در آموزش آنلاین آنالیز داده‌ها در ویدئوهای آموزشی پیاده سازی کرده بودم، تعداد مخاطبین رشد سریعی داشتند. تعداد زیادی از مخاطبین درخواست محتوای تخصصی‌تر داشتن که بر همین اساس بران شدیم تا دوره‌های پیشرفته‌تر آنالیز در حوزه بیوانفورماتیک را در قالب دوره‌های غیر رایگان هم برای علاقه‌مندان این حوزه فراهم کنیم.

هدف AD Bioinformatics

از ابتدای آغاز فعالیت ما، هدف اصلی ما آموزش تخصصی ترین آنالیزهای حوزه زیست شناسی به گونه ای ساده و قدم به قدم بوده است، تا هر فردی بدون ذره ای تجربه‌ی آنالیز هم بتواند این مهارت ها را فرابگیرد. حال که به عنوان یک وبسایت مستقل کار خود را پیش گرفتیم، در نظر داریم به عنوان مرجع آموزش آنلاین در حوزه‌های تخصصی ژنتیک انسانی و پزشکی و بیوانفورماتیک در خدمت علاقمندان این حیطه باشیم. امید که متخصصین ایرانی در حوزه آنالیزهای فوق تخصصی زیستی زبانزد عام و خاص در دنیا باشند.

بخش‌های مهم فعالیت AD Bioinformatics

آموزش آنلاین

محور اصلی آموزش‌های ما، آموزش آنالیز داده های توالی‌یابی نسل بعد Next-Generation Sequencing به اختصار NGS می‌باشد. همانطور که میدانید در دنیای پزشکی، به طور روز افزون شاهد توجه ویژه‌ای به علم ژنتیک پزشکی هستیم و از طرفی دیگر، NGS یکی از ابزارهای قدرتمند علم ژنتیک و زیست‌شناسی است که محققان این حوزه را بسیار توانمند ساخته تا بتوانند رازهایی از طبیعت، از تشخیص انواع عوامل بیماری در ژنوم بیماران گرفته تا بررسی میزان بیان ژن ها و تغییرات اپی ژنتیکی و ….  را کشف کنند. با توجه به این موضوع که کشور عزیز ما ایران، هنوز در ابتدای عصر NGS می‌باشد جای رشد برای استفاده از این تکنیک در آزمایشگاه های تشخیص طبی کشور بسیار فراهم است. اینجا گردهم آمدیم تا باهم به راحت‌ترین روش ممکن در قالب دوره های مختلف با فراهم آوری شرایط مورد نیاز و مناسب، شما مسلط بر آنالیز داده‌های NGS شوید.

حوزه دیگر فعالیت های آموزش آنلاین ما مخصوص داوطلبان آزمون ورودی کارشناسی ارشد در رشته‌های پزشکی است. از سال 1395 مشغول به تدریس دروس مختلف این آزمون در بستر تلگرام بوده‌ایم و در 5 سال اخیر به طور میانگین 20 درصد از قبولی های هر سال رشته ژنتیک انسانی در مقطع کارشناسی ارشد از کلاس های ما استفاده کرده بوده اند. لازم به ذکر است، ثبت نام در این کلاس ها نیز میتواند از طریق این وبسایت صورت گیرد.

 

سفارش انجام انواع آنالیزهای تخصصی

در صورتی که در انجام طرح های تحقیقاتی خود یا در کلینیک ژنتیک پزشکی نیاز به همکاری ما جهت انجام آنالیزها در حوزه‌های NGS داشتید، به ما از طریق پیامرسان واتس آپ با شماره 09363270533 یا به آی دی تلگرامی NGS_admin پیام بدید تا هماهنگی های لازم انجام بشه.